PRZEPUKLINA PACHWINOWA

Przemieszczenie trzew poza jamę otrzewnej, przez nie zarośnięty wyrostek pochwowy otrzewnej, przebiegający wzdłuż kanału pachwinowego, nosi nazwę przepukliny pachwinowej.

Obecność wyrostka pochwowego otrzewnej w kanale pachwinowym jest uwarunkowana zstąpieniem jądra w okresie życia płodowego. Przed urodzeniem dziecka wyrostek pochwowy otrzewnej zarasta. Część obwodowa stanowi osłonki jądra. Część bliższa zamyka się na poziomie wewnętrznego kanału pachwinowego, a jej ściana przyśrodkowa przylega bezpośrednio do osłonek powrózka nasiennego. W tym ujęciu przepuklina pachwinowa u dzieci, we wczesnym okresie ich życia, jest uważana za wadę rozwojową.

Drożny wyrostek pochwowy otrzewnej staje się wotami przepukliny. U dziewczynek wspomniany wyrostek nazywa się kanałem lub uchyłkiem Nuclca. Jest to często spotykane zaburzenie. Odsetek przepuklin pachwinowych u dzieci ustala się w granicach do 13%. W przeważającej większości przepuklina pachwinowa występuje u chłopców. Na ogól stwierdza się ją wkrótce po urodzeniu, zwłaszcza u przedwcześnie urodzonych lub w okresie niemowlęcym, rzadziej później.

About The Author

admin

Leave a Reply