Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa ma charakter przepukliny skośnej, przebiegającej wzdłuż kanału pachwinowego. Kanał pachwinowy od przodu zamyka rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego, od tyłu powięź poprzeczna i otrzewna ścienna, od góry mięśnie poprzeczny i skośny wewnętrzny, a od dołu więzadło pachwinowe. Ujście zewnętrzne kanału znajduje się w zagłębieniu, w dole przedniej ściany brzucha na zewnątrz od naczyń nadbrzusznych dolnych. Ujście zewnętrzne jest utworzone przez odnogi rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego, które przyczepiają się do kości łonowej. Kanał przebiega skośnie od tyłu ku przodowi i od boku w kierunku przyśrodkowym. Obok wyrostka pochwowego otrzewnej w kanale znajdują się: nasieniowód, naczynia krwionośne jądra i nasicniowodu, nerw nasienny. U dziewczynek obok kanału Nucka znajduje się więzadło obie macicy.

Zależnie od stopnia zamknięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej powstaje przepuklina pachwinowa lub pachwinowo-mosznowa. Przepuklina może się pojawić po jednej stronie, najczęściej po prawej, lub po obu

stronach. Przewaga strony prawej nad lewą lub zmian obustronnych kształtuje się jak 3:1:1. Zawartość worka stanowią bądź jelita, bądź wyrostek robaczkowy, czasem pętla jelita z uchyłkiem Meckela (przepuklina Littrego). Sieć u małych dzieci jest krótka, toteż wbrew pozorom spotyka się ją rzadko.

About The Author

admin

Leave a Reply