Nie zamknięty wyrostek pochwowy

Nie zamknięty wyrostek pochwowy, stanowiący wrota przepukliny, może być przyczyną zatrzymania zstępującego jądra, które wówczas można odnaleźć w kanale lub poza kanałem, zbłąkane w kierunku krocza, uda lub okolicy łonowej. Obecność gonady w worku przepukliny u dziewczynek wymaga ustalenia płci chromosomalnej i wykonania kariotypu. Jest to jedyny sposób, aby w okresie noworodkowo-niemowlęcym rozpoznać zespół Morrisa, zespół feminizującego jądra, nawet gdy brak wyraźnych odchyleń budowy krocza.

Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej można wykryć wkrótce po urodzeniu. U dzieci przedwcześnie urodzonych wyrostek pochwowy zarasta później, stąd przepukliny ujawniają się szybciej niż u dzieci donoszonych, z prawidłową masą ciała. Momentem sprzyjającym ujawnianiu się zmian są przeważnie infekcje dróg oddechowych lub utrzymujące się zaparcia. Wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne sprzyja powstawaniu wady.

U najmłodszych dzieci objawem wskazującym na istnienie przepukliny jest kuliste wygórowanie tkanek miękkich na wysokości ujścia zewnętrznego kanału pachwinowego. W późniejszym okresie napór tłoczni brzusznej powoduje poszerzenie wyrostka pochwowego i przechodzenie zawartości worka przepukliny w obręb moszny. Delikatny ucisk palcem na wspomniane wygórowanie powoduje cofanie się zawartości worka do jamy brzusznej, co potwierdza badającemu słuszność rozpoznania. Zawartość worka cofa się również samoistnie w spokoju, podczas snu dziecka.

About The Author

admin

Leave a Reply