Mięśnie przednio bocznej ściany brzucha

Inna postać wady, przepuklina sznura pępowinowego, powstaje w następstwie niecałkowitego zaniku jamy zewnątrzzarodkowej. Średnica ubytku w obrębie pierścienia pępkowego nie przekracza 4 cm. W worku przepukliny znajduje się przeważnie jelito cienkie, rzadziej wątroba.

Odmianę tych wad stanowi wrodzony niedorozwój mięśni brzucha. Mięśnie przed- nio-bocznej ściany brzucha powstają z miotomów dolnych piersiowych i górnych lędźwiowych. Wyraźne rozgraniczenie grup mięśniowych widoczne jest u zarodka na początku 8 tygodnia życia płodowego. Rozwój włókien mięśniowych, łącznie ze zmianą kierunku ich przebiegu, doprowadza do powstania mięśni skośnych i poprzecznego. Mięsień prosty rozwija się z 6-7 miotomów piersiowych, po czym zlewa się ze sobą w linii pośrodkowej. W tym samym czasie z wędrujących komórek mezenchy- malnych tworzą się mięśnie gładkie. Czynniki zaburzające rozwój mięśni szkieletowych mogą jednocześnie uszkodzić mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu moczowego.

Jeżeli czynnik uszkadzający działa w okresie zanikania przewodu żóltkowo-jeli- towego, doprowadza to do przetrwania przewodu i wytworzenia przetoki kałowej w pępku.

About The Author

admin

Leave a Reply