Autonomiczne unerwienie macicy:

-1. Współczulne (ruchowe górnej części macicy). Środkowe odcinki piersiowe od Thn- w dół, prawdopodobnie do L.,, poprzez nerwy trzewne i sploty słoneczny, aortalny, nerwowy i podbrzuszny, a stąd z naczyniami krwionośnymi do wielkiego szyjkowego zwoju Frankenhausera. Dodatkowe ruchowe unerwienie trzonu może pochodzić z unerwienia czuciowego, tj. Thn, L2.

-2. Trzewne aferentne (czuciowe macicy). Jego wyłączenie zmniejsza ból w pierwszym okresie porodu, z wyjątkiem końca tego okresu. Jedenasty i dwunasty odcinek piersiowy (i prawdopodobnie 1 lędźwiowy). Włókna idą od macicy (zwój Frankenhau- .sera) poprzez nerwy współczulne do splotów miednicznego, podbrzusznego i aortalnego, wchodzą do pnia współczulnego na poziomie L5 i wstępują w nim, osiągając rdzeń poprzez białe gałęzie Thn i Th12 oraz tylne korzenie piersiowe lii 12, a następnie biegną w górę w tylnej części rdzenia. Blokada pnia współczulnego pomiędzy L5 a Th12 daje równie bezbolesny pierwszy okres porodu, jak blokada zwojów piersiowych 11 i 12.

-3. Trzewne aferentne i eferentne przywspółczułne (hamujące w stosunku do macicy, czuciowe i ruchowe do szyjki). Drugi, trzeci i czwarty nerwy krzyżowe, bezpośrednio do wielkiego zwoju szyjkowego Frankenhausera.

About The Author

admin

Leave a Reply